Results

Wednesday 21 August 2019

Premier Division

19:45
Cray Wanderers
vs
Margate

North Division

19:45
Cambridge City
vs
Dereham Town

South Central Division

19:45
FC Romania
vs
Northwood

Tuesday 20 August 2019

North Division

Att. 262
AFC Sudbury
0 - 1 Full time
Felixstowe & Walton United
  • Armani Schaar 62'
Att. 180
Basildon United
6 - 0 Full time
Romford
Att. 164
Brentwood Town
1 - 2 Full time
Maldon & Tiptree
  • Charlee Hughes 22'
  • Danny Parish 90'
Att. 301
Canvey Island
  • Jason Hallett 77'
  • Oluwatobiloba Joseph 90'
2 - 1 Full time
Grays Athletic
Att. 121
Great Wakering Rovers
  • Jack Stevenson 34'
  • Jake Gordon 88'
2 - 0 Full time
Tilbury
Att. 312
Heybridge Swifts
  • Jack Adlington-Pile 39'
1 - 1 Full time
Coggeshall Town
Att. 262
Soham Town Rangers
2 - 3 Full time
Histon
Att. 127
Witham Town
1 - 1 Full time
Bury Town

South Central Division

Att. 352
Bracknell Town
  • Caden Genovesi 20'
  • Nicholas Bignall 25'
2 - 0 Full time
Uxbridge
Att. 77
Chalfont St Peter
2 - 1 Full time
Bedfont Sports
  • Keanu Williams 68'
Att. 178
Chertsey Town
3 - 0 Full time
South Park
Att. 224
Hanwell Town
  • Gareth Chendlik 23'
1 - 0 Full time
Harlow Town
Att. 195
Staines Town
  • Che Krabbendam 16'
  • Che Krabbendam 62'
2 - 2 Full time
Marlow
  • Ashleigh Artwell 7'
  • Devontae Romeo 92'
Att. 250
Tooting & Mitcham United
3 - 1 Full time
Ashford Town (Middx)
Att. 122
Waltham Abbey
  • Billy Holland 11'
  • Charile Edwards 30'
  • Darrelle Russell 42'
  • Darrelle Russell 47'
  • Daniel Ungudi 85'
5 - 2 Full time
Hertford Town
  • Luke Guymer 5'
  • Elliot Bailey 68'
Att. 93
Ware
  • Oluwaseun Akinsanya 23'
  • Thomas Boxer 60'
  • Oluwaseun Akinsanya 64'
  • Oluwaseun Akinsanya 67'
4 - 2 Full time
Barking
Att. 124
Westfield
  • Arsen Ujkaj 32'
  • Gregory Haydon 40'
2 - 0 Full time
Chipstead

South East Division

Att. 198
Chichester City
  • Scott Jones 41'
2 - 3 Full time
Whyteleafe
  • Benjamin Pashley 89' (OG)
Att. 115
East Grinstead Town
3 - 3 Full time
Guernsey
Att. 428
Hastings United
2 - 0 Full time
Faversham Town
Att. 407
Haywards Heath Town
  • Trevor McCreadle 25'
  • Trevor McCreadle 50'
  • Trevor McCreadle 62'
  • Trevor McCreadle 73'
  • Callum Saunders 80'
5 - 1 Full time
Burgess Hill Town
Att. 324
Herne Bay
  • Zak Ansah 44'
  • Ricky Freeman 61'
  • Zak Ansah 84' (Pen)
3 - 1 Full time
Phoenix Sports
Att. 263
Hythe Town
2 - 0 Full time
Whitstable Town
Att. 157
Sevenoaks Town
  • Tyrell Richardson-Brown 70'
1 - 1 Full time
Whitehawk
  • Lucas Santos Rodrigues 45'
Att. 166
Sittingbourne
  • Roman Campbell 16'
1 - 3 Full time
Cray Valley PM
Att. 65
VCD Athletic
  • Raphe Brown 7'
  • Onoriode Ogboe 45'
  • Timileyin Toluwanile 53'
  • Jack Steventon 73'
4 - 3 Full time
Three Bridges

Monday 19 August 2019

North Division

Att. 257
Aveley
0 - 0 Full time
Hullbridge Sports

Saturday 17 August 2019

Premier Division

Att. 150
Brightlingsea Regent
0 - 0 Full time
Merstham
Att. 345
Carshalton Athletic
  • Omar Koroma 3'
  • Jeremiah Amoo 32'
  • Daniel Pappoe 51'
  • Omar Koroma 71'
4 - 2 Full time
Bishop's Stortford
  • Luke Callander 16'
  • Jamie Cureton 54'
Att. 249
Cheshunt
0 - 1 Full time
Haringey Borough
  • Chidubem Onokwai 67'
Att. 207
Cray Wanderers
0 - 0 Full time
Corinthian-Casuals
Att. 220
East Thurrock United
  • Mitchell Gilbey 89'
1 - 3 Full time
Potters Bar Town
  • Joshua Hutchinson 21'
  • Ryan Young 37'
  • Joshua Hutchinson 59'
Att. 333
Enfield Town
  • Ken Charles 54'
1 - 4 Full time
Horsham
  • Christopher Smith 45'
  • Charles Harris 67'
  • Christopher Smith 71'
  • Isaac Newton 82'
Att. 504
Folkestone Invicta
  • Ira Jackson 86'
1 - 1 Full time
Leatherhead
  • Jerry Nnamani 40'
Att. 297
Kingstonian
  • Louie Theophanous 41'
  • Louie Theophanous 45'
  • Louie Theophanous 66'
3 - 3 Full time
Margate
  • Kudus Oyenuga 19'
  • Kudus Oyenuga 44'
  • Kudus Oyenuga 71' (Pen)
Att. 410
Lewes
0 - 2 Full time
Bowers & Pitsea
  • Bradley Warner 36'
  • Lewis Manor 86'
Att. 127
Wingate & Finchley
0 - 5 Full time
Bognor Regis Town
  • Tommy Leigh 49'
  • Daniel Smith 51'
  • Tyrell Mitford 58'
  • Daniel Smith 69'
  • James Muitt 87'
Att. 701
Worthing
0 - 6 Full time
Hornchurch
  • Christopher Dickson 56'
  • Christopher Dickson 61'
  • Ronnie Winn 76'
  • Christopher Dickson 78'
  • Ronnie Winn 81'
  • Charlie Stimson 88'

North Division

Att. 322
Bury Town
  • Cemal Ramadan 2'
  • Ryan Jolland 9'
  • Oliver Hughes 62'
  • Ryan Jolland 79' (Sent Off)
3 - 1 Full time
Basildon United
  • Adam Vyse 33' (Sent Off)
  • Ayomikun Odukoya 36'
Att. 212
Coggeshall Town
  • Mekhi Leacock Mcleod 22'
  • Nnamdi Nwachuku 34'
  • Conor Hubble 87'
3 - 1 Full time
AFC Sudbury
  • Thomas Maycock 60'
Att. 201
Dereham Town
  • Adam Hipperson 20'
  • Shaun Wones 33'
2 - 2 Full time
Aveley
  • Wyan Reid 64'
  • Wyan Reid 65'
Att. 424
Felixstowe & Walton United
  • Daniel Crump 60' (Sent Off)
  • Thomas Debenham 68'
1 - 4 Full time
Great Wakering Rovers
  • Brandon Diau 28'
  • Jack Stevenson 45'
  • Jack Stevenson 64'
  • Billy Johnson 80'
Att. 236
Grays Athletic
  • Tony Stokes 3' (Pen)
  • Tony Stokes 22'
  • Emmanuel Ogunrinde 41'
  • Joao Martins Pais De Carlos 60'
4 - 1 Full time
Brentwood Town
  • Jacob Wiggins 2'
  • Michael Toner 63' (Sent Off)
Att. 244
Histon
  • Lee Smith 48'
1 - 3 Full time
Heybridge Swifts
  • Elliott Ronto 4'
  • Alexander Teniola 12'
  • Elliott Ronto 33'
Att. 151
Hullbridge Sports
0 - 3 Full time
Witham Town
  • George Bugg 17'
  • Marcus Bowers 44'
  • Oliver Emsden 45'
Att. 110
Maldon & Tiptree
  • Danny Parish 6'
  • Danny Parish 80'
  • Hanza Kaid 84'
  • Quba Gordon 87' (Sent Off)
3 - 1 Full time
Soham Town Rangers
  • Samuel Mulready 89' (Pen)
Att. 116
Romford
  • Jimmy Cox 11'
1 - 2 Full time
Canvey Island
  • George Purcell 71'
  • George Purcell 76'
Att. 150
Tilbury
  • Oliver Spooner 18' (Sent Off)
  • George Sykes 82' (Pen)
1 - 2 Full time
Cambridge City

South Central Division

Att. 111
Ashford Town (Middx)
0 - 4 Full time
Chalfont St Peter
Att. 67
Bedfont Sports
0 - 4 Full time
Hanwell Town
  • Gareth Chendlik 7' (Pen)
  • Brian Testolin 13'
  • Brian Testolin 48'
  • Jeremiah Maja 77'
Att. 112
Chipstead
  • Callum Hart 57'
  • Daniel Moody 68'
2 - 0 Full time
Bracknell Town
Att. 205
Harlow Town
  • Oliver Gnandi 11'
  • Sergen Erkarslan 29'
  • De'juane Taylor-Crossdale 40'
  • De'juane Taylor-Crossdale 49'
4 - 3 Full time
FC Romania
  • Cosmin Sandu 50'
  • Cosmin Sandu 61'
  • Samuel Oyeniran 90'
Att. 160
Hertford Town
0 - 1 Full time
Tooting & Mitcham United
  • Omari Hibbert 85'
Att. 137
Marlow
  • Ashleigh Artwell 6'
  • Junaid Bell 12'
  • Charles Samuel 90'
3 - 1 Full time
Barking
  • Emmanuel Ighorae 16'
Att. 113
Northwood
0 - 3 Full time
Westfield
  • Max Blackmore 4'
  • Aaron Watson 10'
  • Aaron Watson 90'
Att. 61
South Park
  • Reece Williams-Bowers 5' (Pen)
  • Charlie Pitcher 18'
2 - 2 Full time
Waltham Abbey
  • Junior Appiah 33'
  • Louis Bowen 78'
Att. 148
Uxbridge
  • Mahlondo Martin 17'
  • Mark Bitmead 27'
  • Abdul Kazi 70' (Sent Off)
2 - 2 Full time
Chertsey Town
  • Jake Baxter 72' (Pen)
  • Jonathan Hippolyte 92'
Att. 109
Ware
  • Liam Hope 44'
  • Oluwaseun Akinsanya 65'
  • Liam Hope 75' (Pen)
3 - 3 Full time
Staines Town
  • Mahrez Bettache 25'
  • Rhys Paul 60'
  • Andrew Demby 90'

South East Division

Att. 348
Burgess Hill Town
  • Warren Mfula 25'
  • Max Miller 28'
  • Max Miller 45'
  • Max Miller 57'
  • Warren Mfula 61'
  • Warren Mfula 72'
  • Warren Mfula 88'
7 - 2 Full time
Hythe Town
  • Thomas Carlton 40'
  • Francis Collin 93' (Pen)
Att. 150
Cray Valley PM
0 - 0 Full time
Hastings United
Att. 117
East Grinstead Town
  • Curtis Gayler 21'
1 - 2 Full time
Haywards Heath Town
  • Callum Saunders 48'
  • Nathan Cooper 66'
Att. 237
Faversham Town
  • Max Morgan 38'
  • Mitchell Chapman 41'
  • Anthony Adesite 55'
3 - 3 Full time
Guernsey
  • William Fazakerley 33'
  • William Fazakerley 59'
  • Robie Legg 90' (Pen)
Att. 131
Phoenix Sports
  • Lauris Chin 53'
1 - 2 Full time
Ashford United
  • David Smith 52'
  • Jay May 59'
Att. 180
Ramsgate
  • Oliver Gray 8'
1 - 2 Full time
Chichester City
  • Matthew Axell 64'
  • Matthew Axell 90' (Pen)
Att. 110
Three Bridges
0 - 1 Full time
Sevenoaks Town
  • Daniel Parkinson 66'
Att. 220
Whitehawk
  • Kacper Lopata 16'
  • Henry Muggeridge 30'
  • Duane Ofori-Acheampong 78'
3 - 2 Full time
VCD Athletic
  • Charles MacDonald 32'
  • Charles MacDonald 36'
Att. 318
Whitstable Town
  • Tijan Jadama 72'
1 - 1 Full time
Sittingbourne
  • Roman Campbell 27' (Pen)
  • Roman Campbell 41' (Sent Off)
Att. 178
Whyteleafe
  • Ronald Sobowale 75'
  • Corie Andrews 89'
2 - 2 Full time
Herne Bay
  • Kyron Lightfoot 33'
  • Zak Ansah 90' (Pen)

Wednesday 14 August 2019

Premier Division

Att. 240
Cray Wanderers
  • Andre Coker 41'
  • Andre Coker 50'
2 - 3 Full time
Folkestone Invicta
  • Jerson Dos Santos 3'
  • Jerson Dos Santos 81'
  • Johan Ter Horst 90'

Tuesday 13 August 2019

Premier Division

Att. 545
Bognor Regis Town
  • Tyrell Mitford 78'
1 - 1 Full time
Horsham
  • Robert O'Toole 45'
Att. 172
Brightlingsea Regent
  • Jordan Barnett 45'
  • Romario Dunne 85'
2 - 4 Full time
Bowers & Pitsea
  • David Knight 25' (Pen)
  • Benjamin Sartain 57'
  • Lewis Manor 72'
  • Bradley Warner 83' (Pen)
Att. 262
Cheshunt
  • Brain Moses 33'
  • Tom Hitchcock 45'
2 - 0 Full time
Potters Bar Town
Att. 286
Corinthian-Casuals
0 - 1 Full time
Merstham
  • Omar Folkes 7'
Att. 372
Enfield Town
  • Ken Charles 2'
  • Sam Youngs 4'
  • Billy Bricknell 14'
  • Ken Charles 36'
  • Junior Mubiayi 86'
5 - 0 Full time
Bishop's Stortford
  • Luke Callander 0' (Sent Off)
19:45
Hornchurch
  • Christopher Dickson 33'
  • Lewwis Spence 82'
2 - 2 Full time
Margate
  • Kadell Daniel 27'
  • Kadell Daniel 71'
Att. 335
Leatherhead
  • Eddie-Louis Dsane 45' (Pen)
  • Daniel Gallagher 86'
2 - 3 Full time
Haringey Borough
  • Chidubem Onokwai 16' (Pen)
  • Romoluwa Akinola 51'
  • Jorge Djassi Sambu 67'
Att. 131
Wingate & Finchley
  • Ahmet Rifat 0' (Sent Off)
  • Thomas Tejan-Sie 3'
1 - 1 Full time
Kingstonian
  • Sean Cronin 48' (OG)
Att. 1150
Worthing
  • Alexander Parsons 15'
  • Alexander Parsons 40'
  • Darren Budd 48'
3 - 1 Full time
Lewes
  • Stefan Ilic 45' (Sent Off)
  • Jordy Mongoy 51'

The Emirates FA Cup 19-20 - Extra Preliminary Replay

19:45
Cobham
vs
Chertsey Town

Monday 12 August 2019

Premier Division

Att. 414
Carshalton Athletic
  • Omar Koroma 83'
1 - 2 Full time
East Thurrock United
  • Alex Clark 20'
  • Mitchell Gilbey 43'

Saturday 10 August 2019

Premier Division

Att. 307
Bishop's Stortford
  • Luke Callander 9'
  • Jamie Cureton 32'
  • Ryan Charles 38'
3 - 1 Full time
Bognor Regis Town
  • Daniel Smith 74' (Pen)
Att. 130
Bowers & Pitsea
  • David Knight 69'
1 - 1 Full time
Wingate & Finchley
  • Olumide Oluwatimilehin 36'
Att. 217
East Thurrock United
  • Alex Clark 11'
  • Frankie Merrifield 50'
  • Ben Marlow 63'
  • Frankie Merrifield 76'
4 - 1 Full time
Cheshunt
  • Brain Moses 15'
Att. 516
Folkestone Invicta
  • Jerson Dos Santos 63'
  • Ira Jackson 86'
2 - 0 Full time
Worthing
Att. 424
Haringey Borough
  • Chidubem Onokwai 50'
1 - 0 Full time
Corinthian-Casuals
Att. 711
Horsham
  • Robert O'Toole 39'
1 - 1 Full time
Leatherhead
  • Eddie-Louis Dsane 8' (Pen)
Att. 277
Kingstonian
0 - 0 Full time
Cray Wanderers
15:00
Lewes
  • Stefan Ilic 86'
1 - 1 Full time
Enfield Town
  • Nathan Livings 38'
Att. 418
Margate
0 - 0 Full time
Brightlingsea Regent
Att. 164
Merstham
  • Ellis Brown 8'
1 - 2 Full time
Hornchurch
  • Lewwis Spence 66'
  • Joe Christou 81'
15:00
Potters Bar Town
  • Bradley Sach 51'
  • Joshua Hutchinson 65'
2 - 0 Full time
Carshalton Athletic

The Emirates FA Cup 19-20 - Extra Preliminary

Att. 200
Chertsey Town
1 - 1 Full time
Cobham
Att. 120
Chichester City
  • Callum Overton 15'
  • Callum Overton 50'
  • Jamie Horncastle 86'
3 - 1 Full time
Erith Town
Att. 128
Cray Valley PM
2 - 1 Full time
Chatham Town
Att. 106
Desborough Town
1 - 3 Full time
Histon
  • Daniel Brown 11'
  • Daniel Brown 21'
  • Lee Smith 61'
Att. 108
Hullbridge Sports
1 - 2 Full time
Stanway Rovers

Friendlies 2019 - Friendlies

15:00
Chipstead
vs
Heybridge Swifts
15:00
Herne Bay
vs
Felixstowe & Walton United
15:00
Hythe Town
vs
Tilbury
15:00
Tooting & Mitcham United
vs
Ramsgate
15:00
VCD Athletic
vs
Grays Athletic
13:00
Whitehawk
vs
Brentwood Town
15:00
Whyteleafe
vs
South Park

Wednesday 7 August 2019

Friendlies 2019 - Friendlies

19:45
Tooting & Mitcham United
vs
Charlton Athletic

Tuesday 6 August 2019

Friendlies 2019 - Friendlies

19:45
Cray Valley PM
3 - 1 Full time
Grays Athletic
19:30
Potters Bar Town
vs
Leyton Orient
19:45
South Park
vs
Hythe Town
19:45
Whitstable Town
vs
Bromley XI

Saturday 3 August 2019

Friendlies 2019 - Friendlies

15:00
Ashford United
vs
Folkestone Invicta
15:00
Cray Valley PM
3 - 1 Full time
Tilbury
15:00
Hayes & Yeading United
vs
Cray Wanderers
15:00
Herne Bay
vs
Witham Town
15:00
Heybridge Swifts
vs
Walton Casuals
15:00
Lewes
vs
Whitehawk
15:00
Margate
vs
Hythe Town
15:00
Metropolitan Police
vs
Grays Athletic
15:00
Reading City
vs
Ramsgate
15:00
Tooting & Mitcham United
vs
Hastings United
15:00
Uxbridge
vs
Potters Bar Town
15:00
Whitstable Town
vs
Bowers & Pitsea
15:00
Whyteleafe
vs
Worthing

Thursday 1 August 2019

Friendlies 2019 - Friendlies

19:45
Phoenix Sports
vs
Cray Wanderers

Latest news

Six for the Bees, and five for Heath and the Abbotts as we have a midweek goalfest!
South East Division Six for the Bees, and five for Heath and the Abbotts as we have a midweek goalfest!

We had an (almost) complete Step Four programme, and it served up goals galore. Here's our round up of the action, with a few teamsheets and programmes thrown in.

Hitman Hallett returns to Canvey- for the fourth time
Canvey Island Hitman Hallett returns to Canvey- for the fourth time

Hallett heads to the seaside

Sports frustrate the Millers on a goalless night at Parkside
North Division Sports frustrate the Millers on a goalless night at Parkside

Hullbridge Sports pick up their first ever Step Four point

The BetVictor Isthmian League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe