Confirm your age. Are you 18 or over?

Results

Wednesday 27 November 2019

The Velocity Trophy 19-20 - Group 2

Att. 84
Barking
0 - 0 Full time
Romford
Romford win 3 - 4 on penalties.

Tuesday 26 November 2019

The Velocity Trophy 19-20 - Group 8

Att. 61
Bedfont Sports
  • Kaine Kennedy Sinclair 32'
1 - 4 Full time
Staines Town
  • Terrance Saydee 23'
  • Aaron Ibe 32'
  • Calvin Barreto 45'
  • Joel Flavien Howard 68'

The Velocity Trophy 19-20 - Group 6

Att. 91
Canvey Island
  • Oluwatobiloba Joseph 15'
  • Freddy Eastwood 31'
  • Joshua Hutchinson 37'
  • Daniel Humphreys 42'
  • Kane Gilbert 54' (Pen)
5 - 0 Full time
Witham Town
Att. 69
Great Wakering Rovers
  • Adalberto Pinto 41' (Sent Off)
  • Billy Johnson 86'
1 - 0 Full time
Hullbridge Sports

The Velocity Trophy 19-20 - Group 4

Att. 181
Hastings United
  • Davide Rodari 13'
  • Davide Rodari 20'
  • Davide Rodari 30'
  • Thomas Chalmers 38'
  • Davide Rodari 43'
  • Kenny Pogue 46'
  • Samuel Adams 50'
  • Davide Rodari 56'
  • Kenny Pogue 61'
  • Davide Rodari 81'
  • Davide Rodari 90'
  • Davide Rodari 90'
12 - 3 Full time
East Grinstead Town
  • Dadigildo Carvalho-Cravid 37'
  • Dadigildo Carvalho-Cravid 39'
  • Donte Lodge-Francis 52'

The Velocity Trophy 19-20 - Group 10

Att. 57
Tooting & Mitcham United
  • Hamed Timite 22'
1 - 2 Full time
Whyteleafe
  • Aristide Bassele 19'
  • Junior Aikhionbare 35'

The Velocity Trophy 19-20 - Group 7

Att. 104
Whitstable Town
0 - 0 Full time
Faversham Town
Whitstable Town win 4 - 3 on penalties.

Saturday 23 November 2019

The Velocity Trophy 19-20 - Knockout Stage 1

Att. 89
Wingate & Finchley
  • Alan Fleming 19'
  • Charlie Ruff 21'
2 - 0 Full time
Bowers & Pitsea
  • Callum Leahy 47' (Sent Off)

Tuesday 19 November 2019

The Velocity Trophy 19-20 - Group 7

Att. 86
Ashford United
  • Levi Gold 13'
  • Jake McIntyre 33'
  • Theodore Osinfouarin 56'
  • Mohamed Kamara 82'
4 - 2 Full time
Faversham Town
  • Max Morgan 60'
  • Anthony Adesite 73'
Att. 122
Ramsgate
  • Rory Smith 54'
1 - 0 Full time
Herne Bay

The Velocity Trophy 19-20 - Group 6

Att. 64
Basildon United
  • Ayomikun Odukoya 5'
  • Luke Jackson 23'
  • Ernest Okoh 45'
  • Aaron Tatham 75' (OG)
  • Jeffrey Cobblah 90'
5 - 3 Full time
Canvey Island
  • Taylor Lawrence 4'
  • Ryan Melaugh 16'
  • Ryan Melaugh 25'

The Velocity Trophy 19-20 - Group 4

Att. 84
Haywards Heath Town
  • Trevor McCreadie 46'
  • Trevor McCreadie 88'
vs
Chichester City

The Velocity Trophy 19-20 - Group 1

19:45
Maldon & Tiptree
  • Jake Brice-Wiffen 32'
  • Jorome Slew 38'
  • Hamza Kaid 54'
  • Jorome Slew 67'
  • Hamza Kaid 83'
  • Charlee Hughes 87'
6 - 1 Full time
Bury Town
  • Emmanuel Machaya 36'

The Velocity Trophy 19-20 - Group 10

Att. 70
Whyteleafe
0 - 1 Full time
Chertsey Town
  • Ethan Etukudo 85'

Monday 18 November 2019

The Velocity Trophy 19-20 - Group 2

Att. 74
Aveley
0 - 2 Full time
Barking
  • Edward (Eddie) Allsopp 15'
  • Nana Boakye-Yiadom 50'

Tuesday 12 November 2019

The Velocity Trophy 19-20 - Group 1

Att. 151
AFC Sudbury
  • Ben Hunter 46'
1 - 3 Full time
Bury Town
  • Cemal Ramadan 9'
  • Cemal Ramadan 20'
  • Emmanuel Machaya 83'

The Velocity Trophy 19-20 - Group 4

Att. 64
Haywards Heath Town
  • Callum Saunders 85' (Pen)
1 - 1 Full time
Three Bridges
  • Andre McCollin 90'
Three Bridges win 4 - 5 on penalties.

The Velocity Trophy 19-20 - Group 8

Att. 62
Northwood
  • Ethan Flanagan 19'
1 - 0 Full time
Uxbridge
Att. 112
Staines Town
  • Arif Hattabi 55'
  • Yahya El-Khabouche 70'
2 - 0 Full time
Ashford Town (Middx)

The Velocity Trophy 19-20 - Group 9

Att. 76
Sevenoaks Town
  • Tommy Whitnell 15'
  • Tommy Whitnell 57'
2 - 2 Full time
VCD Athletic
  • Henry Ikeije 34'
  • Harry Sargent 37'
Sevenoaks Town win 4 - 3 on penalties.

The Velocity Trophy 19-20 - Group 6

Att. 86
Tilbury
  • David Knight 16' (Pen)
  • Olajuwon Ogunwamide 90'
2 - 1 Full time
Great Wakering Rovers
  • Stephen Butterworth 84'

The Velocity Trophy 19-20 - Group 3

Att. 83
Ware
  • Liam Hope 24'
  • Leigh Rose 39'
  • David Kendall 53'
  • Liam Hope 57'
  • Kyle Roberts 85'
5 - 0 Full time
Harlow Town

The Velocity Trophy 19-20 - Group 7

Att. 254
Whitstable Town
  • Harry Stannard 38'
  • Thomas Bryant 87' (Sent Off)
1 - 4 Full time
Herne Bay
  • Zak Ansah 9' (Pen)
  • Jez Hammond 24' (OG)
  • Bradley Stevenson 60'
  • Victor Aiyelabola 87' (Pen)

Wednesday 6 November 2019

The Velocity Trophy 19-20 - Group 5

Att. 141
Bracknell Town
  • Owen James 22'
  • Owen James 57'
  • Caden Genovesi 86' (Sent Off)
2 - 1 Full time
Chalfont St Peter
  • Zayd Ait-Fahim 86' (Pen)
Att. 65
FC Romania
  • Radu-Florin Stoica 85' (Sent Off)
  • Marius-Cosmin Patru 87' (Sent Off)
0 - 1 Full time
Hanwell Town
  • Harry Rush 90'

The Velocity Trophy 19-20 - Group 3

Att. 71
Hertford Town
0 - 4 Full time
Histon
  • Edward Rolph 14'
  • Daniel Brown 36'
  • Daniel Brown 50'
  • James Chivers 72'

Tuesday 5 November 2019

The Velocity Trophy 19-20 - Group 7

Att. 136
Herne Bay
  • Bradley Stevenson 32'
1 - 2 Full time
Hythe Town
  • Chukwunweike Okoh 10'
  • Chukwunweike Okoh 51'
Att. 114
Ramsgate
  • Liam Friend 10'
  • Abdul-Qadir Anidugbe 65'
2 - 0 Full time
Whitstable Town

The Velocity Trophy 19-20 - Group 5

Att. 43
Marlow
0 - 2 Full time
Westfield
  • Rhys Rabess 39'
  • Nkoma Tinashe 73'

The Velocity Trophy 19-20 - Group 9

Att. 73
Sittingbourne
  • Joshua Oliver 5'
  • Sidney Sollis 28'
  • Sidney Sollis 56'
3 - 2 Full time
Cray Valley PM
  • Ryan Flack 30' (Pen)
  • Emiliano Hysi 81' (Pen)

The Velocity Trophy 19-20 - Group 3

Att. 65
Soham Town Rangers
  • Thomas Newman 57'
  • Ryan Auger 64'
  • Samuel Mulready 67' (Pen)
  • Ryan Auger 87'
4 - 4 Full time
Ware
  • Liam Hope 23'
  • Liam Hope 32'
  • Kardan Campbell 36'
  • Liam Hope 45'
Soham Town Rangers win 6 - 5 on penalties.

The Velocity Trophy 19-20 - Group 6

Att. 65
Tilbury
  • David Knight 6'
  • Brian Moses 41'
  • David Knight 54' (Pen)
  • Olajuwon Ogunwamide 75'
4 - 0 Full time
Witham Town
  • Patrick Ahern 86' (Sent Off)

The Velocity Trophy 19-20 - Group 10

Att. 72
Tooting & Mitcham United
  • Danny Bassett 76'
1 - 3 Full time
Chertsey Town
  • Leon Dadey 38'
  • Frederick Hill 41'
  • Lubomir Guentchev 82'
Att. 65
Whyteleafe
  • Antonio Walker Barth 60'
1 - 1 Full time
Chipstead
  • Samuel Bell 11'
Whyteleafe win 5 - 4 on penalties.

Latest news

Get set for the weekend!
Premier Division Get set for the weekend!

It’s nearly football time again. Here’s what we’ve got to offer on Saturday, with a preview of every match across all four divisions

BetVictor Isthmian League Manager of the Month Awards- sponsored by Anderson Travel: November 2019
South East Division BetVictor Isthmian League Manager of the Month Awards- sponsored by Anderson Travel: November 2019

The winners of the November Manager of the Month Awards- sponsored by the fabulous folk at Anderson Travel- have just been announced. Here are our winners:

AB1 Golden Gloves Awards- November 2019
North Division AB1 Golden Gloves Awards- November 2019

Here are the winners of our November Golden Gloves Awards, sponsored by AB1 Goalkeeping

The BetVictor Isthmian League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe